Ministers for the Department of Infrastructure, Regional Development and Cities The Hon Michael McCormack MP Deputy Prime MinisterMinister for Infrastructure, Transport and Regional Development Senator the Hon Bridget McKenzie Minister for Regional ServicesMinister for SportMinister for Local Government and Decentralisation The Hon Alan Tudge MP Minister for Cities, Urban Infrastructure and Population The Hon Sussan Ley MP Assistant Minister for Regional Development and Territories The Hon Andrew Gee MP Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Andrew Broad MP Former Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Scott Buchholz MP Assistant Minister for Roads and Transport The Hon Barnaby Joyce MPFormer Deputy Prime MinisterFormer Minister for Infrastructure and Transport The Hon Dr John McVeigh MPFormer Minister for Regional Development, Territories and Local Government The Hon Keith Pitt MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Damian Drum MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister Senator the Hon Fiona Nash Former Minister for Regional DevelopmentFormer Minister for Local Government and Territories The Hon Darren Chester MP Former Minister for Infrastructure and TransportFormer A/g Minister for Regional DevelopmentFormer A/g Minister for Local Government and Territories The Hon Warren Truss MP Former Deputy Prime Minister Former Minister for Infrastructure and Regional Development The Hon Paul Fletcher MP Former Minister for Urban Infrastructure and Cities The Hon Jamie Briggs MP Former Assistant Minister for Infrastructure and Regional Development

The Hon Andrew Gee MP Biography

Parliamentary service

  • State: Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Orange, 2001. Resigned 30.5.2016 to contest the House of Representatives division of Calare, New South Wales.
  • Federal: Elected to the House of Representatives for Calare, New South Wales, 2016.

Ministerial appointments

  • Assistant Minister to the Deputy Prime Minister from 25.1.2019

Committee service

  • Joint Standing: Public Accounts and Audit from 14.9.2016.
  • House of Representatives Standing: Procedure from 14.9.2016; Environment and Energy from 11.9.2018 (Chair from 11.9.2018).

Personal

  • Born 13.9.1968, Wagga Wagga, Australia
  • Married

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • B.Ec (Hons)(Syd.)
  • LL.B (Syd.)
  • Barrister, 2003-11
  • Member, Legislative Assembly (NSW), 2011-16

Local government service

  • Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Orange, 2001. Resigned 30.5.2016 to contest the House of Representatives division of Calare, New South Wales.
  • Parliamentary Secretary for the Deputy Premier and Regional Roads from 24.4.2015 to 4.5.2016.

Electorate

  • Description: Rural
  • Location: central New South Wales; the main cities and towns include Bathurst, Blayney, Canowindra, Eugowra, Gulgong, Kandos, Lithgow, Molong, Oberon, Orange, Mudgee, Portland, Rylstone, Wallerawang and Yeoval.
  • Area: 32666 Sq km
  • Electors enrolled: 112957 (at 2.7.2016)
  • Industries: mining, mixed farming, fruit, timber, vineyards, meat and wool processing, transport, tourism, light engineering, white goods manufacturing, tertiary education services, agricultural and pastoral support.