The Hon Andrew Gee MP biography

Parliamentary service

  • State: Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Orange, 2001. Resigned 30.5.2016 to contest the House of Representatives division of Calare, New South Wales.
  • Federal: Elected to the House of Representatives for Calare, New South Wales, 2016 and 2019.

Ministerial appointments

  • Assistant Minister to the Deputy Prime Minister from 25.1.2019

Committee service

  • Joint Standing: Public Accounts and Audit from 14.9.2016.
  • House of Representatives Standing: Procedure from 14.9.2016; Environment and Energy from 11.9.2018 (Chair from 11.9.2018).

Personal

  • Born 13.9.1968, Wagga Wagga, Australia
  • Married

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • B.Ec (Hons)(Syd.)
  • LL.B (Syd.)
  • Barrister, 2003-11
  • Member, Legislative Assembly (NSW), 2011-16

Local government service

  • Elected to the New South Wales Legislative Assembly for Orange, 2001. Resigned 30.5.2016 to contest the House of Representatives division of Calare, New South Wales.
  • Parliamentary Secretary for the Deputy Premier and Regional Roads from 24.4.2015 to 4.5.2016.

Electorate

  • Description: Rural
  • Location: central New South Wales; the main cities and towns include Bathurst, Blayney, Canowindra, Eugowra, Gulgong, Kandos, Lithgow, Molong, Oberon, Orange, Mudgee, Portland, Rylstone, Wallerawang and Yeoval.
  • Area: 32666 Sq km
  • Electors enrolled: 112957 (at 2.7.2016)
  • Industries: mining, mixed farming, fruit, timber, vineyards, meat and wool processing, transport, tourism, light engineering, white goods manufacturing, tertiary education services, agricultural and pastoral support.