Ministers for the Department of Infrastructure, Regional Development and Cities The Hon Michael McCormack MP Deputy Prime MinisterMinister for Infrastructure, Transport and Regional Development Senator the Hon Bridget McKenzie Minister for Regional ServicesMinister for SportMinister for Local Government and Decentralisation The Hon Alan Tudge MP Minister for Cities, Urban Infrastructure and Population The Hon Sussan Ley MP Assistant Minister for Regional Development and Territories The Hon Andrew Broad MP Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Scott Buchholz MP Assistant Minister for Roads and Transport The Hon Barnaby Joyce MPFormer Deputy Prime MinisterFormer Minister for Infrastructure and Transport The Hon Dr John McVeigh MPFormer Minister for Regional Development, Territories and Local Government The Hon Keith Pitt MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Damian Drum MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister Senator the Hon Fiona Nash Former Minister for Regional DevelopmentFormer Minister for Local Government and Territories The Hon Darren Chester MP Former Minister for Infrastructure and TransportFormer A/g Minister for Regional DevelopmentFormer A/g Minister for Local Government and Territories The Hon Warren Truss MP Former Deputy Prime Minister Former Minister for Infrastructure and Regional Development The Hon Paul Fletcher MP Former Minister for Urban Infrastructure and Cities The Hon Jamie Briggs MP Former Assistant Minister for Infrastructure and Regional Development

The Hon Scott Buchholz MP Biography

Parliamentary service

  • Elected to the House of Representatives for Wright, Queensland, 2010. Re-elected 2013, 2016.

Parliamentary positions

  • Member, Speaker's Panel from 12.9.16.

Ministerial appointments

  • Assistant Minister for Roads and Transport from 26.8.2018.

Committee service

  • Joint Standing: Electoral Matters from 02.02.2016 to 09.05.2016.
  • Electoral Matters from 14.09.2016.
  • Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 14.09.2016.
  • Public Works from 14.09.2016.
  • House of Representatives Standing: Electoral Matters from 02.02.2016 to 09.05.2016.
  • Electoral Matters from 14.09.2016.
  • Australian Commission for Law Enforcement Integrity from 14.09.2016.
  • Public Works from 14.09.2016.

Parliamentary party positions

  • Government Whip from 18.9.13 to 23.2.15.
  • Chief Government Whip from 23.2.15 to 12.10.15.

Party positions

  • Chair, Liberal National Party Transition Action Committee.
  • Chair, Liberal National Party Condamine State Electorate Council.
  • Delegate, Nationals and Liberal National Party State Conferences (Qld) 2007-10.
  • Member, Liberal National Party Agenda Committee 2008-09.
  • Assistant to State Campaign Director, Liberal National Party (Qld) 2009.

Personal

  • Born 27.03.1968, Rockhampton, Australia.
  • Married.

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • Chief of Staff to Senator BTG Joyce.
  • Ringer 1985-87.
  • Agri-finance manager 1989-91.
  • Managing director from 1992.

Electorate

  • Description: Rural.
  • Location: south-eastern Queensland, to the south and west of Brisbane: it includes the centres of Aratula, Beaudesert, Beechmont, Boonah, Canungra, Forest Hill, Gatton, Harrisville, Hillview, Jimboomba, Laidley, North Ipswich, Rathdowney, Springbrook and Tamborine, and parts of Mudgeeraba and Nerang.
  • Area: 7589 Sq km.
  • Electors enrolled: 99969 (at 02.07.2016).
  • Industries: boutique tourism and a wide range of primary production activities.
  • Electorate: Wright includes the Queensland Legislative Assembly electorate of Beaudesert and parts of Albert, Algester, Gaven, Lockyer, Logan and Mudgeeraba.