Ministers for the Department of Infrastructure, Regional Development and Cities The Hon Michael McCormack MP Deputy Prime MinisterMinister for Infrastructure, Transport and Regional Development Senator the Hon Bridget McKenzie Minister for Regional ServicesMinister for SportMinister for Local Government and Decentralisation The Hon Alan Tudge MP Minister for Cities, Urban Infrastructure and Population The Hon Sussan Ley MP Assistant Minister for Regional Development and Territories The Hon Andrew Broad MP Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Scott Buchholz MP Assistant Minister for Roads and Transport The Hon Barnaby Joyce MPFormer Deputy Prime MinisterFormer Minister for Infrastructure and Transport The Hon Dr John McVeigh MPFormer Minister for Regional Development, Territories and Local Government The Hon Keith Pitt MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister The Hon Damian Drum MPFormer Assistant Minister to the Deputy Prime Minister Senator the Hon Fiona Nash Former Minister for Regional DevelopmentFormer Minister for Local Government and Territories The Hon Darren Chester MP Former Minister for Infrastructure and TransportFormer A/g Minister for Regional DevelopmentFormer A/g Minister for Local Government and Territories The Hon Warren Truss MP Former Deputy Prime Minister Former Minister for Infrastructure and Regional Development The Hon Paul Fletcher MP Former Minister for Urban Infrastructure and Cities The Hon Jamie Briggs MP Former Assistant Minister for Infrastructure and Regional Development

The Hon Andrew Broad MP Biography

Parliamentary service

  • Elected to the House of Representatives for Mallee, Victoria, 2013.. Re-elected 2016.

Ministerial appointments

  • Assistant Minister to the Deputy Prime Minister from 26.8.2018.

Committee service

  • Joint Standing: Treaties from 04.12.2013 to 02.02.2016; National Broadband Network from 14.09.2016.
  • House of Representatives Standing: Treaties from 04.12.2013 to 02.02.2016; National Broadband Network from 14.09.2016.

Personal

  • Born 02.07.1975, Carnarvon, Australia.
  • Married.

Qualifications and occupation before entering Federal Parliament

  • Australian Nuffield Scholar.
  • Wheat and sheep farmer from 1994.
  • President, Victorian Farmers Federation 2009-12.

Electorate

  • Description: Rural.
  • Location: north-western Victoria; it includes the centres of Horsham, Kerang, Mildura, St Arnaud, Stawell, Swan Hill and Warracknabeal.
  • Area: 73879 Sq km.
  • Electors enrolled: 99324 (at 02.07.2016).
  • Industries: dried fruit, citrus, stone fruit, wheat and cereals, wool, sheep, vegetables, vineyards, olive oil, dairying, beef cattle, meat works, mining and flour milling.
  • Electorate: Mallee includes the Victorian Legislative Assembly electorate of Mildura, and parts of Lowan, Murray Plains and Ripon.